سیاستهای اقتصاد مقاومتی

 

ایا اقتصاد مقاومتی اسلامی همان ریاضت اقتصادی مصطلح جهانیست ؟

در پی ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی که بر اساس بند 110 قانون اساسی توسط نخبگان سیاسی و اقتصادی داخلی تنظیم و پس از  تایید مقام معظم رهبری  ,  در 22 بند به قوا و ملت ذینفوذ و تاثیر گذار ایران اسلامیمان ابلاع شد.

و ایشان میفرمایند که :

اقتصاد مقاومتی؛ الگویی الهام‌ بخش از نظام اقتصاد اسلام است

میگم که خدا کنه به این بنده صالح خدا که چشم همه مستضعفان و مسلمین جهان به فرمایشات ایشونه , اطلاعات غلط نداده باشند .

اول اینکه خدا کنه این الگوی الهام‌بخش از نظام اقتصاد اسلامی مثل همان الگوی بانکی اسلامی بدون ربا نباشه که نفس نیازمندان وام را گرفته و سودهای نجومی به سپرده های مردم داده و سرمایه ها مردم را از ایجاد مشارکت در بازار کار باز ایستانده و علیرغم ایات و فتواها سودهایی بنام جریمه تاخیر را بر دوش بدهکاران سنگین و سنگین تر میکنه , نباشه !!!!

ایا بعد از 35 سال ایجاد و یا تحمیل اقتصاد مقاومتی به مردم برای تحقق حماسه اقتصادی ای که بنا به فرمایشات ایشان (مقام معظم رهبری) کشوری داریم پر از نعمتهای خدادی , اقدامی پیروزمندانه است ؟ یا برگشت به عقب ؟

میگم که خدا کنه به این بنده صالح خدا که چشم همه مستضعفان و مسلمین جهان به فرمایشات ایشونه , اطلاعات غلط نداده باشند

 

1        - ایا این الگوئ الهام‌بخش از نظام اقتصاد اسلامی , عین همان الگوی بانکداری بدون ربای اسلامی ماست ؟؟

2        – و بستن تمام دربها مملکت  بسوی خود و دیگران و قهر با دیگران و یا سبب قهر دیگران با ما حد و حصر است و تنها خداوند است که از همه چیز و همه کس بی نیاز است .

فلذا اگر ایران را تنی واحد در مقابل دیگر کشورها فرض کنیم . با درهای بسته و بدون تعامل با دیکران نمیتوان به اقتصاد پویایی دست یافت که برای ملتی ارامش و اسودگی به ارمغان اورد  . و نتیجه این خود ایستادگی و با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و مخصوصا تحقق آرمان‌ها  و سند چشم‌انداز بیست ساله،     و اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو , جز ایجاد رقابت و دشمنی هرچه بیشتر همسایگان و دشمنان ملت و نظام ارمغان دیگری ندارد . زیرا انسان به نوعی خلق شده که بصورت غریزی سعی در پیشی گرفتن دارد و تا زمانیکه با او همراه و همگامید , هیچ . ولی بمحض یکقدم جلو افتادن , حس حسادت و رقابت در او بیدار میشود . بنا براین  احتیاط واجب در رعایت همه جوانب است .

 

و در باب بندهای سیاستهای مقاومتی

1 - تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی با این سودهای نجومی که بانکها بصورت رقابتی سعی در جذب سرمایه ها دارند و ان محدودیتهای پرداخت وام با سودهای کلان , هیچگاه این بند (توسعه کار افرینی) محقق نمیشود .

و مورد دوم (پیشتازی اقتصاد دانش بنیان و ....) ,  محقق خواهد شد , اگر ........... .

و اگر وجهی است شرطی که امیدواریم سبز شود .

3        – (محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید......) این بند نیز محقق نخواهد شد جز بطریق تزریق ریالی و حمایتی که تاکنون نه بودجه ای برای ان دیده شده و نه اینکه ردیف درامدی ای برایش فرض دانسته شده که در بودجه سالیانه انرا ببینند . فلذا این بند نیز شعار گونه خاک خواهد خورد و شاید فقط نیروهایی بطور سمبلیک در پی تحقق نمادین این بند ار اقتصاد مقاومتی سرگرم شوند .

4        (استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها ) . این نیز همچنان 5 سال گذشته , خدا کنه که اگر شتابی نگرفته, حد اقل متوقف هم نشه خودش جای شکرش باقیه .

ایا این دولت میتونه با بودجه ای بسته شده سال93 شق القمر کنه ؟

5        – (سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره‌ تولید ............) و در این بند نیز مشکلاتی برای تفسیر هست که نشاید چیزی را تبیین کرد .

6        –  (د افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی.......(بویژه در اقلام وارداتی)، در این باب , ایا کسی باور میکند که تولید کننده ای حداکثر تلاش خود را در بالا بردن در امد خود نکند ؟! فلذا این بند نیز شعاری بنظر میرسد و هر دولتی نیز در کنترل اوضاع حد اکثر تلاش خود را بکار بسته است و این شد نتیجه عملکرد انان که هم اکنون شاهدیم . فلذا احساس میشود ضعف در مدیریتهای غیر مرتبط است که هیچ راه چاره ای برای برون رفت از این وجود ندارد .

7        – این بند(تأمین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با تأکید بر افزایش کمی و کیفی تولید) انقدر جای بحث و نقد دارد که نگو . زیر در این و ان سالهای گذشته با وجود گشوری گوهر بارو گوهر دارو گوهر سازو گوهر خیزو گوهر ریز , ملت بعضا در تامین حداقلهای زندگی (غذا, بهداشت و مسکن ) وامانده اند و بعضا بعلت عدم توانمندی در تامین ,   و یا عدم توانمندی و دسترسی به درمان و دارو دچار مرگ زود رس میشوند و قاتل و قاتیلنشان در هیچ دادگاهی محاکمه نمیشوند .

8        - و در باب مواد اولیه  کالا نیز که عمدتا وابسته به وارداتیم .

9        – و در باب الگوی مصرف ,        ایا کسی (بجز انانکه از کیسه خلیفه مصرف و فضل و بخشش میکنند) جرات اصراف و توان تامین انرا دارد ؟! طبعتا خیر . فلذا تعدادی انگشت شمار را نمیتوان برای ملت و یا کشوری الگوی حد قرار داد . و در مصرف تولیدات داخلی نیز بستگی به کیفیتها دارد که بر ملت مظلوم و شریف ایران واقعیتهای ان پوشیده نیست .

10   -  و در این باب (اصلاح و تقویت همه‌جانبه‌ نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی) نیز تعمق و تاملی لازم است . زیرا در رسیدن به این هدف جمعیت کلانی در مشاغل ازاد را به بیگاری گرفته و همچنان چماقدار کدخدا   انان را مجبور به وصول مالیات بر ارزش افزوده دولت از مشتریان و یا مراجعه کنندگان  کرده اند .

11   – و این بند 10 و 11 و 12 و 13 نیز با ایجاد و تداوم تحریمها کارایی نخواهد داشت .

14 - افزایش ذخایر راهبردی نفت وگاز و .......... نیز نیاز به زیر ساختهایی دارد که اگر در بودجه سال 94 بگنجانند , چند سال دیگر به بهره برداری میرسد .

15 -  (افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ........) و این بند نیز با تعامل با دیگران و یا تحریمها ارتباط مستقیم دارد .

16 – (صرفه جویی در هزینه‌های عمومی کشور..........) و این بند نیز سالهاست که در دستور کار دولتهاست و این حرکت و روش جاریه بهترین فرایند ان است . فلذا بهتر از این امیدی نیست .

17 – (اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی.)

و با  اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی فقط فشار به مردم می اید و دودش در چشم ملت . مثل ارزش افزوده که دولت بدون هیچ هزینه ای سعی در کسب درامدی ان نموده

 

18 – (افزایش سالانه‌ سهم صندوق ......) و افزایش سالانه‌ سهم صندوق توسعه نیز با حد اکثر توان در اجراست , لیکن درامد در حد پس انداز نیست .

19 – ( شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن .......) در این باب نیز فکر میکنیم اگر بیشتر از این شفافسازی شود , نصف ملت ایران به .... متهم باشند .

20 – (تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده.....) و با تقویت فرهنگ جهادی در بالا بردن ارزش افزوده به تنهایی ابزار جهادگران نخواهد بود و نیاز به مکملهایی دارد که عموما رابطه ای و با ..... برای اشخاصی خاص  امکانپذیر میشود

و در خاتمه (بند 21 ) در تبیین ان نیز بی مایه فتیر است و در بند 22 نیز رقیبان و دشمنان گوش بزنگ و مترصد فرصت در وارد اوردن ضربه کاری و یا اخرین ضربه نهایی .

و بند23 (.شفاف و روان سازی نظام توزیع) نیز اگر تا بحال انجام نشده و یا مسامحه ای شده باشه , دین ملت بر گردن مسئولان و مجریان میباشد . و بند 24 نیز (افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات کشور ) نیز امیدواریم ..............

 

 

/ 0 نظر / 24 بازدید